A 2016. nyáron életbe lépett adóváltozások között akad egy, amely a legtöbb kutatás-fejlesztésben érdekelt figyelmét elkerüli, azért, mert a szociális hozzájárulási adóból lehet igénybe venni. Előreláthatóan azonban kevés esetben fogják ezt alkalmazni vállalkozások, mivel a feltételeknek csak kis vállalkozói kör felel meg.
A lehetőség olyan saját tevékenységi körben kutató-fejlesztő vállalkozások számára nyitott, akiknek a K+F költségeik az adott évbe meghaladják az adóalapot. A negatív különbségre eső társasági adó felével - a bevallás beadását követő hónaptól - bérjárulék csökkentés vehető igénybe.
Vagyis a törvényalkotó létrehozta a szociális hozzájárulási adó kutatás-fejlesztési adókedvezményét.
Ez a kedvezmény legfeljebb 12 hónapig érvényesíthető, az első igénybe vétel hónapjától számítva. A negatív társasági adóalap fel nem használt fele továbbvihető a következő évekre.
Az igénybe vevő vállalkozásnak további feltételeket kell még teljesítenie:
a) a vállalkozás társasági adótörvény szerinti összes bevételének 40 százaléka a negatív adózás előtti eredmény keletkezésének adóévében kutatás-fejlesztési tevékenységből származik;
b) a vállalkozás külső gyakorlóhelyként - kis- és középvállalkozás legalább egy fő, nagyvállalkozás legalább öt fő - hallgatói jogviszonyban álló személyt legalább egybefüggő három hónap időtartamra fogad a kedvezményezett adóévben;
c) a kifizető által foglalkoztatott, kutató-fejlesztők átlagos statisztikai állományi létszáma a kedvezményezett adóévben az ezen adóévet közvetlenül megelőző adóévhez képest legfeljebb 10 százalékos mértékben csökken.
Az adókedvezmény feltételeinek meglétét az igénybe vételt követő 3 éven belül az adóhatóság ellenőrzi.
Előre láthatólag olyan nagyvállalkozások számára lesz ez nyitott, akik fejlesztőközpontként üzemelnek Magyarországon.